Skip to content

Czy warto uspokajać inwestorów?

2011/09/26

W okresach dynamicznych spadków na giełdach szereg spółek publikuje oświadczenia, w których stara się przekonać inwestorów, że ich sytuacja biznesowa jest stabilna, a przecena kursów nieuzasadniona. Czy warto prowadzić takie działania? Ich skuteczność jest przecież, jak pisze Parkiet, ograniczona.

I tak i nie – zależy od motywów i sposobu postępowania. Jeśli jedyną przyczyną wydania takiego uspokajającego komunikatu są obawy zarządu lub głównego akcjonariusza spowodowane spadkiem kursu i chęć wpłynięcia na jego wysokość to tego typu działanie niebezpiecznie zbliża się do pojęcia manipulacji kursem. Ważne, żeby oświadczenie miało podstawę w rzeczywistej sytuacji spółki, a nie w zamierzeniach i planach zarządu.

Czasem przyczyną oświadczenia są liczne pytania akcjonariuszy, zwłaszcza indywidualnych, którzy po prostu niepokoją się spadkiem kursu i zaczynają szukać jego przyczyn w podstawach fundamentalnych, a nie w samej grze popytu i podaży na giełdzie. W takim przypadku wierzę, że racjonalny komunikat zbierający w jednym miejscu wszystkie ostatnie fakty potwierdzające stabilną sytuację biznesową spółki jest uzasadniony.

Rozważając, czy warto wydać takie oświadczenie, warto też zastanowić się, w jaki sposób możemy pomóc inwestorom racjonalnie oceniać wartość spółki. Może potrzebują oni od nas regularnych informacji o sytuacji na rynku, na którym działamy? Może powinniśmy lepiej tłumaczyć wpływ na finanse spółki takich czynników jak zmiany w konsumpcji krajowej lub kursy walutowe? Tłumacząc inwestorom jak działa spółka – bo przecież każda działa inaczej – dajemy im narzędzie, którego sami w przyszłości będą mogli użyć, gdy zechcą sprawdzić w jakiej sytuacji jest spółka.

Pozdrawiam,

Piotr Biernacki

Reklamy

From → Inwestorzy

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: